vyberte
svůj kraj
Infolinka 840 111 122
MENU

Superpotraviny. Zázrak nebo nesmysl?

daisies-5232284-1920.jpg
Superpotraviny se říká jídlu, které je extrémně zdraví prospěšné. Po trendu, kdy vše mělo nálepku bio a pak nálepku domácí, nyní přišla předpona super. Superpotravin stačí sníst málo, ale tělu dodají vše, co potřebuje, říká se. Za superpotraviny jsou označovány kupříkladu semínka chia, kustovnice, datle, dýňová semínka, kokosová šťáva. Nejčastěji se však jedná o různé směsi a tekutiny vyrobené z vícero druhů ovoce, zeleniny či semen s cenou odpovídající slovu super.Superpotravinám se říká potraviny budoucnosti.
 
„Většinou jde skutečně o zdraví prospěšné potraviny, ovšem nezapomínejme, že vždy je nejdůležitější mít jídelníček vyvážený a hýbat se, jinak nás žádná potravina s názvem super nezachrání,“ připomíná lékařka a odbornice na zdravou výživu Kateřina Cajthamlová.
 
Samozřejmě, to, čemu se nyní říká superpotraviny,jsou prostě normální potraviny, o nichž se ví, že obsahují vitamíny, minerály, vlákniny, zkrátka složky, které zdraví prospívají. Takže zatímco dříve babičky při nachlazení řekly, dej si cibuli a med, my si jdeme do specializované prodejny koupit lahvičku se superpotravinovým roztokem složeným z cibule a medu. Babičky to měly zadarmo a říkaly tomu cibule a med, my to máme za dvě stovky a říkáme tomu superpotravina. V tom je celé kouzlo.
 
„Nezapomínejme však, že s tím, jak jsou nyní informace dostupné, jsou dostupné i vědomosti o potravinách, které se užívají v jiných částech světa, takže například o účincích kustovnice naši předci vědět nemohli,“ připomíná Ivana Novotná, která prodává produkty zdravé výživy.
 
„Samozřejmě se dnes v každém oboru prodejci snaží zákazníky ohromit lákavými názvy a slogany, nicméně v této oblasti se skutečně až v posledních letech přišlo na některé potraviny, které mají na zdraví mimořádně dobrý vliv,“ tvrdí.
 
Za superpotraviny je tedy považována tato exotika: řasa chlorella, acai bobule, chia semínka, vodní tráva kelp, ovoce lukuma. Zíráme, nevíme, co vlastně tyto názvy znamenají, ale v prodejnách se zdravou výživou nám samozřejmě vše vysvětlí.Nicméně je dobré nezapomínat, že se vědci shodují, že stejně zdraví prospěšné jsou naše obyčejné borůvky, ostružiny, včelí produkty, konopná semínka.Výraz superpotravina totiž zdaleka nepatří jen k cizokrajně znějícím názvům, od nichž čekáme zázraky.
 
Takže: Ano, je dobré vědět, které potraviny obsahují hodně zdraví prospěšných látek a jakých. Ale myslet si, že když si v prodejnách a internetových obchodech, kde má vše nálepku super, nakoupíme zásoby a utratíme tisíce, budeme zdraví, je samozřejmě nesmysl.
 
Stejně dobře, ne-li lépe nám udělá, když se vydáme do hor a nasbíráme si tam borůvky. Budeme mít superpotravinu, superpohyb a ještě k tomu supervýlet.
 
Zdroj: i60.cz

Máte nějakou otázku? Zeptejte se nás!

Volejte linku Senior pas

z pevné linky volejte

840 111 122

z mobilního telefonu volejte

725 534 865

Cena za hovor dle tarifu Vašeho mobilního operátora.

Po–Pá 8.00–16.00

Kontaktní formulář

Neslouží jako registrace! Pro registraci klikněte zde.

Chcete se k projektu připojit jako poskytovatel slev? Máte zájem o zaslání více informací?
Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře.

Zobrazit formulář

Newsletter

Vyplňte e-mailovou adresu v případě, že chcete odebírat e-mailové novinky.

Ověřte číslo karty Senior Pas

Zřizovatel projektu